Tekirdağ Çorlu

Çorlu araç kiralama hizmeti veren firmamız  Çorlu'daki seyahatinizde size en ucuz, yüksek modelli ve sürekli yenilenmiş filosuyla iyi yolculuklar garantilemektedir. Çorlu rent a car firmalar arasında yüksek müşteri memnuniyeti elde etmiş olup vazgeçilmeyen firmalar arasında yer almaktadır. 

Çorlu Trakya bölgesinde en büyük sanayisi olan ilçesidir,  Çorlu hem İstanbul yakınlığı, Tekirdağ ve Çerkezköy olmak üzere ciddi bir sanayi bölgesidir.  Ulaşımı kolay kara yolu , trenle ve hava yoluyla ulaşabilirsiniz . 

Çorlu bölgesinde gezebileceğiniz yerler :

Göl başı piknik alanı hafta sonu ailecek mangal keyfi yapabileceğiniz yerlerin başında gelmektedir, ücretsiz giriş yapabileceğiniz göl başı size aynı anda koşu yapabileceğiniz en uygun yerlerden biridir.

Cumhuriyet parkı alanı geniş olmak üzere size uzun yürüyüş parkuru sunmaktadır. Düzenli olarak konserlerinde verildiği yerdir. 

Çorlu daha önceki eski çağlardan buyana geniş yeryüzü düzlükleriyle tarıma elveriş sağlayan coğrafi yapıya sahiptir.  Bu bakımdan ilk cağ insanlarının aradığı yerleşim bölgelerinde önde gelen bölgelerdendir. Trakların bölgeye yerleşmesiyle oluşan ve şekillenen şehir yapısı günümüze gelene kadar çeşitli farklılık göstermesine rağmen halen tarım için elverişliliğini korumaktadır.
Eski zamanlarda tzarylus,tzurulum,tzuruluz,tzulule,tschurla,tziraltum olarak isimlendirilmiş olan ilçe günümüzde çorlu olarak son ismini almıştır. Peyniri meşhur olarak bilinen ve peynirin yeri (peynirin kasabası) anlamında tribiton olarak ta bilinirdi. Roma döneminde sadece trak askerlerinden oluşan Cohors III Lucensum adındaki bir birlikten kesin kaynak olmasa da çorlu adı geldiği tahmin edilmekte. Bölgede tarih öncesi buluntuların bulunmasıyla elde edilen bilginin ışığında bölgenin tarihi ilk tunç çağına kadar gitmektedir.

Çorlu kendi tarihi boyunca göçlere ve farklı uygarlıkların yerleşimlerine tanık ev sahipliği yapmıştır. Trakya nın zengin su altı kaynaklarına sahip olan kent bu bakımdan yerleşimciler için büyük avantajlar sağlamıştır. Ayrıca Osmanlı döneminde  ana ticari ve askeri yol güzergahı üzerinde orduların sürekli olarak sevkiyat yapıldığı ve bu yolla ticaretinde gelişim göstererek kentin yerleşik düzenine katkı olanağı sağlamıştır. Günümüzde dair en kaliteli budayın yetiştiği birçok çeşitli tarım mahsulünün ülke ekonomisine katkısı önemli bir özelliktir.
Osmanlı padişahları içinde önemli bir kent olan çorlu 2.Beyazın vefat ettiği ve ardından oğlu olan yavuz sultan selim de vefat etti şehir olarak ta bilinir.
Bugünkü ekonomisi tarıma ve sanayiye dayanan çorlu da Osmanlı döneminde de tarımın önemli ve ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Fatih sultan Mehmet, Kanuni sultan Süleyman ve 2. Abdülhamit inde aralarında olduğu padişahlar dönemine ait cami hamam aşhane su yolları köprü gibi eserleriyle de o yıllara tanıklık eden bir kenttir çorlu.
1883 yılında kentin ayrıntılı ve kesin olan istasyon planının çıkması ve sonrasında yapılanlarında kentin gelişimi için önemli bir yol oynamaktadır. Çorlu İstanbul dan başlayıp Filipe ye kadar uzanan demir yolu üzerindeki kentlerden biri olarak ta Osmanlı döneminde önemli kentlerden biri sayılırı dı. Ve bununda çorluya sağladığı büyük avantaj hem Avrupa hem Edirne hem de İstanbul arasında önemli bir durak ve ticaret merkezi olmasıdır. 1830 yılı çorluda ilk nüfus sayımının yapıldığı yıldır ve yapılan sayıma göre o tarihte çorlu nüfusu 2019 civarında müslüman ve 4000 civarında gayri müslimin olduğu bilinmekte. O tarihten günümüze gelindiğinde ise nüfusu yıl 2012 itibariyle 273.362 olarak belirlenmiştir.
 Günümüzde çorlu gerek sanayi gerek tarım gerekse tarihi turistlik  yapısıyla coğrafyanın önemli kentlerinden biri olarak bilinir. Tekirdağ bağlı bir ilçe olan çorlu nüfus bakımından trakya bölgesindeki en kalabalık nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Tabi ki bunda çorlunun sanayisi, ulaşımı ve  iş olanaklarına erişimi (istihdam) büyük rol oynamaktadır.

 Ve sonuç olarak böyle bir tarihe, coğrafi konuma sahip olan güzide ilçemiz çorlu da procar oto kiralama ailesi olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyar ve üstümüze düşen görevi elimizden gelen en iyi şekilde sizlerin beğenisine sunarız teşekkürler.


Tekirdağ Çorlu Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Tekirdağ Çorlu lokasyonunda www.procarotokiralama.com güvencesiyle sizlerle, Tekirdağ Çorlu araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.procarotokiralama.com

Blog

Tekirdağ Çorlu
Tekirdağ Çorlu
Çorlu oto kiralama
Whatsapp Telefon